AVANTAJLAR

Hama Birçok Avantaj Sunar

DETAYLI BİLGİ

Sıkça Sorulan Sorular

15. Kiralık aracın yedeklenmesi hangi durumlarda yapılmaktadır?

Geçici araç uygulaması bulunmamaktadır. Ancak hazırda araç var ise ihtiyacını karşılamak için yasal mevzuata uygun bir şekilde müşterinin kullanımına sunulabilir.

TÜMÜNÜ GÖR
 • FFİNANSMAN AVANTAJIAç-Kapat

  Belli dönemlerde şirketinizin öz sermayesini ya da finans kaynaklarını araç yatırımı dışında ticari faaliyetlerinizi geliştirmenize neden olacak başka yatırımlar için kullanmanız gerekebilir. İhtiyaç duyulan yeni araçları satın alma yerine kiralamayı tercih etmeniz halinde sermayenizi işinizi yaparken kullandığınız araca değil, alternatif yatırım araçlarına yönlendirebilirsiniz. Firmanızın ihtiyacı olan araçları satın alma yöntemi ile temin etmeniz durumunda yeterli bütçeye sahip olmanız gerekmektedir. Öz sermayeniz elvermiyorsa banka kredisi ile finanse edeceğiniz araç alımlarınızda hem şirketinizin kredi limitleri etkilenecek hem de şirketin borçluluğu artacaktır. Ayrıca yeni alınacak araçlar için belli oranda peşinatın nakit olarak ödenmesi gerekecektir. Operasyon süresince araçlarınızın değişken olan periyodik bakımları, trafik ve kasko sigortaları, vergileri, plaka masrafları gibi birçok etken yine katlanmak zorunda olacağınız ek maliyetler olacaktır.

  Aylık olarak ödeyeceğiniz kira bedelleri, sabit bir ödeme planıyla bütçe planlamanızda size düzenli bir nakit akış yapma olanağı sağlayacaktır. Muhasebe hesaplarınızda onlarca faturayı takip etmek yerine her ay tek bir fatura ile iş yükünüz hafifleyecektir.

 • VVERGİ AVANTAJLARINDAN FAYDALANINAç-Kapat

  Hama’dan operasyonel kiralama ile araç kiralamanız durumunda aylık kira bedellerini gider olarak kurumlar vergisi matrahından düşebilirsiniz. Kiralama faturasındaki KDV’yi indirim olarak kayıt edebilirsiniz.

 • TTAKSİT TAKSİT SABİT ÖDEME AVANTAJIAç-Kapat

  İhtiyacınız olan araçları kiraladığınızda işletmenizden ani ve büyük miktarda nakit çıkışı yaşanmaz; düzenli bir periyotta ödeme fırsatı elde edebilirsiniz.

  HAMA’dan araç kiraladığınızda her ay ödemeniz gereken belli bir kira tutarı vardır, bütçenizi, planınızı ödeyeceğiniz kiraya göre yapabilirsiniz. HAMA'dan araç kiraladığınızda kötü sürprizlerle karşılaşmazsınız ve kaza, tamir, bakım, sigorta masraflarını ödemeniz gerekmez. Filonuzla ilgili giderler aydan aya farklılık göstermez ve ekstra hiçbir masraf riskiniz olmaz. Nakit akışınızı uzun dönemlere yayılacak şekilde planlayabilirsiniz.

 • İPERSONELDEN VE İŞ GÜCÜNDEN TASARRUF SAĞLAYINAç-Kapat

  Enerji ve dikkatinizi ana işinize yoğunlaştırarak Kiraladığınız araçların tüm maliyet unsurlarını (yakıt ve şöför hariç) HAMA filo yönetiminin hizmetleri sayesinde düşünmek zorunda kalmaz ve kendi işinize yoğunlaşabilirsiniz.

  HAMA filo yönetimi tüm bunları sizin adınıza takip ederek ekstra personel ihtiyacınızı ortadan kaldırır ve mevcut çalışanlarınız filonuzun idaresi ile vakit kaybetmeyeceğinden dolayı, personel ve iş gücü tasarrufu sağlanmış olur.

 • HHASAR YÖNETİMİNİ BİZE BIRAKINAç-Kapat

  Kaza sonucu hasar gören araçlarınızın onarımları zaman ve iş kaybına sebep olmaktadır Bu onarımların yüklü maliyetleri ve araçların iş görmezlik süreleri, işlerinizin aksamasına yol açar.

  Araçlarınızda oluşacak kaza risklerini teminat altına almak HAMA’ nın sorumluluğunda olup, muhtemel kazalardan oluşabilecek hasar onarımlarını kapsayan bir sigorta sistemi hizmetlerimiz arasındadır. Bu bağlamda HAMA'dan kiralayacağınız tüm araçlar kaza, sel, çalınma, deprem, terör olayları vb. birçok başka hasar durumunu karşılayacak bir kasko sistemi güvencesi altına alınır. Bu hasarların giderilme süreci yurt içindeki ve yurtdışındaki yaygın servis noktalarında HAMA tarafından hızlı bir şekilde takip edildiğinden iş akışınız etkilenmez.

 • Y2.EL RİSKİNE GİRMEYİNAç-Kapat

  Özmal olarak satın alınan şirket araçları zaman içinde yaşa, kilometreye, yeni modellerin çıkmasına ve kazalara bağlı olarak yüksek değer kaybına uğrayabilir. Ek olarak yüksek adette şirket aracı satışa çıkarıldığında, hepsine değerinde alıcı bulmak zorlaşır. Ayrıca araçların satılacağı dönem içerisindeki ekonomik ve yasal koşullar araçların ön görüldüğü değerden çok daha düşük bedellere satılmasını gerektirebilir.

  Kiralamayı seçerek bu riski almamış olursunuz ve hiçbir suretle araçların 2. el değerlerindeki değişikliklerden etkilenmezsiniz. İkinci el piyasasındaki dalgalanmalar nedeniyle aracı elden çıkarmayı gerektirecek durumlarda zarar etme riskiniz ortadan kalkar. Ayrıca son model ve her zaman bakımlı araç kullanımınız sayesinde en büyük gider kaleminiz olan yakıt tüketimi asgari düzeyde kalır.

 • Y7/24 YOL YARDIMAç-Kapat

  Size sunulan hizmetler arasında 7 gün 24 saat sürekli hizmet alabileceğiniz bir yol yardımı desteğiniz bulunmaktadır. HAMA'dan kiraladığınız araçlarda herhangi bir arıza oluşması veya hasar görmesi durumunda size sağlayacağımız yol yardım hizmetleri ile bulunduğunuz yere en kısa sürede kullandığınız aracın markasına göre uzman bir teknik ekip ulaşacaktır. Teknik ekip durumu değerlendirerek gerektiğinde yerinde müdahale edebilecek nitelikte olacaktır. Eğer yerinde müdahale imkânı yoksa aracın hemen bir çekici yardımıyla en yakın servis noktasına ulaşımı sağlanacaktır.

 • YSATIN ALMA MI? KİRALAMA MI?Aç-Kapat
  Satınalma Hama ile Operasyonel Kiralama
  Özkaynak Kullanımı Satın alınacak araç kredi ile finanse edilecek ise araç bedelinin belli bir oranının peşin ödenmesi gerekebilmektedir. Özkaynak kullanımı yoktur. Sadece aylık kira ödemesi söz konusudur.
  Mevcut Araç Parkı İkinci el satışını şirketiniz gerçekleştirir. HAMA satın alır, ikinci el riskini HAMA üstlenir.
  Muhasebe Kaydı Araç bedelleri sabit kıymete atılır ve amortisman ayrılır. Kira bedelinin tamamı giderleştirilir.
  Bilanço Etkisi Kredi ile satın alındı ise borçlanma oranı artar, nakit olarak satın alındı ise likiditeyi olumsuz etkiler. Bilançonun pasif tarafında borç olarak gözükmez, şirketinizin ayrıca kullanacağı ek kredi imkânlarını etkilemez.
  Masraflar Periyodik bakımlar, onarımlar vb. masraf kalemleri öngörülemez gider oluşturur ve planlama yapmayı güçleştirir. Kasko ve trafik sigortaları, taşıt vergisi, muayene masrafları gibi periyodik işlemler şirketiniz tarafından karşılanır. Periyodik bakımlar, onarımlar vb. masraf kalemleri HAMA tarafından karşılanır. Kasko ve trafik sigortaları, taşıt vergisi, muayene masrafları, plaka işlemleri HAMA tarafından karşılanır ve aylık kira bedellerine dahildir.
  Çalınma, Kaza ve Periyodik Bakımlar Çalınmaya karşı risk şirket üzerindedir. Kaza ve arıza durumlarında masraflar, zaman ve iş gücü kayıpları şirketi etkiler. Uzun süreli periyodik bakımlarda da iş gücü ve zaman kaybı ortaya çıkar. Çalınmaya karşı risk, arıza ve kaza durumlarında masraflar HAMA'ya aittir. Periyodik bakımlar ve onarımlar anlaşmalı servis noktalarında HAMA'nın organizasyonu ile yapıldığından iş gücü ve zaman kaybı oluşmaz.
  Yönetim Kolaylığı Şirketinizde araçların takibi, yönetimi ve kontrolü için farklı görevlerde çalışanların yer alması gerekmektedir. Vergi, muayene, bakım, sigorta, kaza, onarım vb. başlıklarda şirketiniz ilgilenmek durumundadır. Şirket araçlarınızın takibi, yönetimi ve kontrolü HAMA tarafından gerçekleştirilir. Vergi, muayene, bakım, sigorta, kaza, onarım vb. konularla HAMA ilgilenir. 7/24 destek sunulur. Ek personel ihtiyacı gerekmez.
  Ceza Takibi Trafik ve OGS cezalarınızın şirketiniz tarafından takip edilmesi gerekmektedir. Takip edilmeyen cezaların zamanında ödemesi yapılmadığında işleyecek olan faiz ayrıca bir giderdir. Tüm trafik cezaları HAMA tarafından takip edilir. Trafik cezaları tebliğ edilmesine müteakip tarafımızca ödenir ve şirketinize yansıtılır.OGS ve HGS cezalarında ise bilgilendirme yapılarak tarafınızca zamanında ödenmesi sağlanır.